Нова Каховка» Новини» Домашнє насильство: кого і за що карає закон?
2019-09-12 | Адміністратор|

Домашнє насильство: кого і за що карає закон?

Домашнє насильство це проблема не лише неблагополучних родин, адже зазвичай існує широко розповсюджений міф, що насильство пов’язане лише з пияцтвом та бідністю. За багатьма дослідженнями доведено що це зовсім не так. Для всіх соціальних груп властиве насильство і взагалі не залежить від економічного становища сім’ї. Для того, щоб перемогти реальне зло, його треба зазнати, відкрито обговорити проблему та шукати шляхи її вирішення адже в Україні проблема домашнього насильства практично не вивчалась, і зовсім нещодавно стало предметом публічного обговорення.
Минулий рік став переломним у питаннях прав людини не лише в Україні, а й у всьому світі. Намагаючись вирішити проблему домашнього насильства, у грудні 2017 року Верховна рада ухвалила закон „Про запобігання та протидію домашньому насильству”, в якому запропонований новий підхід до боротьби з цим негативним явищем у суспільстві. Новий закон набув чинності з 7 січня 2018 року.
Відтепер до кривдника можуть бути застосовані наступні спеціальні заходи:
- терміновий заборонний припис - застосовується стосовно кривдника у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалого. Цей припис виноситься підрозділами органів Національної поліції України за власною ініціативою та за результатами оцінки ризиків або заявою постраждалого на строк до 10 діб.
- обмежувальний припис - спрямований на забезпечення безпеки постраждалого шляхом тимчасового обмеження прав кривдника. Його надає суд за заявою постраждалого чи його представника, на строк до шести місяців.
Також, суд може застосовувати до особи, яка вчинила домашнє насильство, один або декілька обмежувальних заходів, відповідно до якого(яких) на засудженого можуть бути покладені такі обов’язки:
- заборону перебувати в місці спільного проживання з особою, яка постраждала від домашнього насильства;
- обмеження спілкування з дитиною у разі, коли домашнє насильство вчинено стосовно дитини або у присутності її;
- заборону наближатися на визначену відстань до місця, де особа, яка постраждала від домашнього насильства, може постійно чи тимчасово проживати, тимчасово чи систематично перебувати у зв’язку із роботою , навчанням, лікуванням чи з інших причин;
- заборону листування, телефонні переговори з особою, яка постраждала від домашнього насильства, або контактувати з нею через інші засоби зв’язку як особисто, так і через третіх осіб;
- направити її для проходження програми для кривдників або пробаційної програми.
Відтепер до Кримінального кодексу введено спеціальну статтю, яка чітко визначає, що умисне, систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо теперішнього чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою кривдник перебуває у сімейних відносинах, може загрожувати йому тюремним терміном до 5 років.
Не треба мовчати, не дозволяйте нікому принижувати та ображати вас. Уявіть можливий найгірший розвиток подій та ваш стан у такому випадку. Також уявіть своє життя без насильства і намагайтеся досягнути бажаних змін. Але, якщо ви не можете визначитися щодо подальшого життя або вам важко прийняти рішення - скористайтеся безкоштовними психологічними консультаціями міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Новокаховської міської ради за адресою: м. Нова Каховка, вул. Новоселівська, буд. 5
- Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації: 0 800 500 335 або 386 (короткий номер з мобільного).
- Національна дитяча «гаряча лінія»: 0 800 500 225 або 772 (для дзвінків з мобільного).


Міський центр соціальних служб
для сім’ї, дітей та молоді


Лист редактору | Версія для друку | Вгору