Нова Каховка» Новини» Питання щодо реєстрації місця проживання
2019-09-12 | Адміністратор|

Питання щодо реєстрації місця проживання

Чи потрібно міняти документи, якщо проживаєш на вулиці, яку перейменовано?

Це питання досить складне з юридичної точки зору. Що стосується змін назв вулиць в першу чергу, необхідно акцентувати увагу на тому, що внесення відповідних коректив до паспортів громадян України є необмежним в часі. І як свідчить практика, дані корективи вносяться за необхідності, зокрема, під час заміни паспортів з різних причин, наприклад, під час вклеювання фотокартки при досягненні відповідного віку, чи 25, чи 45 років, під час реєстрації нового місця проживання, або зняття з реєстрації місця проживання. Тобто всі паспорти фізичних осіб, в яких відсутній штамп реєстрації місця проживання вже з новою, перейменованою адресою є чинними і юридичної сили не втрачають. Однак громадянин України може за власною ініціативою звернутися до уповноважених органів і провести таку перереєстрацію.

Реєстрація місця проживання за договором оренди.

Для реєстрації місця проживання особа або її представник подає документи, що підтверджують право на проживання в житлі, зокрема - договір оренди.
Житловий кодекс України передбачає, що наймач користується жилим приміщенням у будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, відповідно до договору оренди жилого приміщення. Договір оренди жилого приміщення укладається між власником будинку (квартири) і орендарем у письмовій формі з наступною реєстрацією у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів або в органі управління, що ним утворюється (ст.158 ЖКУ). Договір повинен містити вказівку на предмет договору, строк, на який він укладається, визначати права і обов'язки наймодавця і наймача та інші умови найму.
Відповідно до вимог Цивільного кодексу України передавати в оренду нерухоме майно може лише її власник або довірена особа на підставі нотаріально посвідченої довіреності.
Отже, перш ніж укладати договір оренди, особливо на тривалий строк, необхідно впевнитися, що особа, з якою Ви збираєтеся укладати договір оренди є його власником. Порівняйте дані паспорту орендодавця з даними правовстановлюючих документів власника.
У разі, якщо квартира перебуває у спільній власності декількох осіб, то передача квартири в оренду одним із власників можлива лише з письмового дозволу інших співвласників. Це також стосується випадку, коли орендодавець перебуває у зареєстрованому шлюбі. Враховуючи викладене, перед укладенням договору перевірте наявність або відсутність відповідної відмітки в паспорті орендодавця, а якщо така відмітка таки є, вимагайте письмового дозволу дружини або чоловіка орендодавця.
Перевірити, чи не передана квартира в оренду іншій особі на той же період можливо лише, якщо такий договір посвідчувався нотаріусом шляхом отримання через нотаріуса витягу з реєстру правочинів щодо цього об’єкту нерухомості. Якщо ж орендар уклав договір оренди в простій письмовій формі, з’ясувати таку інформацію можливо лише з його слів, вписавши таке його твердження в договір оренди та передбачивши відповідні штрафні санкції за невідповідність такої інформації фактичним обставинам.
Часто під час укладення договорів оренди квартири виникає питання: чи обов’язково посвідчувати такий договір нотаріально? Договір оренди житлових приміщень, в тому числі квартири, не підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню навіть, якщо він укладається на строк більше ніж 3 роки. Однак, договір може бути посвідчений нотаріально за вимогою однієї зі сторін. Тобто, за бажання ви можете домовитися з орендодавцем про нотаріальне посвідчення договору оренди.
Питання реєстрації постійного місця проживання орендаря та осіб, які з ним будуть проживати рекомендується одразу вирішити та у разі надання такої згоди орендодавцем прописати таку умову в договорі. Якщо можливість реєстрації місця проживання орендаря та членів його родини в орендованій квартирі не прописана в договорі оренди, то власник надає таку згоду особисто під час подачі орендарем заяви про реєстрацію місця проживання.

Як зареєструвати місце проживання та зняти з реєстрації місця проживання малолітню дитину без згоди одного з батьків???

Згідно норм чинного законодавства батьки дитини мають однакові права займатись вихованням дитини, спілкуватись з дитиною. Бувають випадки, коли один з батьків, зловживаючи своїми правами, порушує інтереси дитини.
У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
У випадку, якщо батько (матір) не згоден(на) на зміну місця проживання дитини, Вам необхідно:
Звернутися у ЦНАП(Центр надання адміністративних послуг) із заявою про реєстрацію місця проживання дитини. Якщо потрібно ще й виписати дитину з попереднього місця проживання, додається заява про зняття з реєстрації місця проживання дитини.
Отримати відмову у реєстрації/зняття місця проживання дитини. Звернутися з позовом до суду. Відтак, діючим законодавством не закріплено обмеження щодо реєстрації/зняття місця проживання дитини, а лише встановлено певний порядок її реєстрації за згодою батьків або за рішенням суду, який дозволив прописати дитину без згоди одного з батьків.
Вказані дії щодо реалізації прав дитини не регулюються нормами, встановленими КАС(кодекс адміністративного судочинства) України, так як порушень з боку реєстраційних органів не має. Тому потрібно в порядку цивільного судочинства звертатися із позовною заявою до суду за місцем прописки батька(матері), який не надає письмового погодження на зміну місця проживання дитини. Не надаючи згоди на реєстрацію/зняття місця проживання дитини, батько(матір) тим самим порушує права дитини та права того з батьків, з ким проживає дитина, на вільний вибір місця проживання. Згідно з чинним цивільним законодавством України місце проживання дитини має відповідати місцю проживання батьків, або одного з них. Сімейний кодекс зазначає, що місце проживання визначається за домовленістю батьків. Згідно із ч.2 ст.161 Сімейного кодексу України у випадку, якщо батьки не проживають разом, та не домовились із ким саме буде проживати дитина-спір між ними може вирішуватися органами опіки та піклування або судом. Визначити місце проживання дитини можна незалежно від того розірваний шлюб чи ні. Фактом, що дозволяє встановити місце проживання дитини є окреме проживання батьків дитини, а також відсутність домовленості між ними щодо того з ким буде проживати дитина. Це у свою чергу породжує спір між сторонами.
Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» гарантує кожній людині право на вільне пересування по всій підконтрольній території України.


Відділ реєстрації

Лист редактору | Версія для друку | Вгору