Новая Каховка | 28 Января 2021
Українською мовою

Новая Каховка

Сайт Новокаховской объединенной территориальной громады

2019-05-10 » Новости

» Ретро-погляд «Кам’яні вишиванки Нової Каховки»

Ретро-погляд «Кам’яні вишиванки Нової Каховки»

Цьогоріч виповнюється 120 років від дня народження Григорія Овксентійовича Довженка – художника і скульптора-монументаліста, автора знаменитих «кам’яних вишиванок» - декоративного оздоблення будинків та інших споруд Нової Каховки. Ці панно – своєрідна родзинка, яка робить місто унікальним.
Працівники читального залу центральної міської бібліотеки познайомили учнів 7 класу ЗОШ №4 з життям і творчістю митця, частина творчого здобутку якого представлена саме в нашому місті.
Непроста творча доля Григорія Довженка нерозривно пов’язана з «бойчукізмом» - українською мистецькою течією початку ХХ століття. Творцем школи, яка згодом отримала його ім’я, був Михайло Бойчук – найвидатніший митець Розстріляного Відродження. Фундаментом течії був візантизм, який пройшов через Україну, давньоукраїнську церкву, а пізніше трансформувався у бароко.
У роки сталінських репресій надзвичайно потужну школу монументального живопису знищили за невідповідність суворим канонам радянського мистецтва. Бойчука та його найближчих соратників було засуджено до страти, а всі їх твори намагались знищити.
Після розгрому школи Григорій Довженко працював у різних містах України, але найбільш масштабний його проект – орнаментальні панно на будівлях Нової Каховки. Разом із Довженком над створенням орнаментів працював його син Тарас та представники школи бойчукізму, зокрема Олександр Мизін. Панно Григорія Довженка виконані у винайденій ним техніці «різьблення по сирому тиньку» з розписами на основі синтетичних поліхлорвінілових смол. У новій Каховці Григорій Овксентійович розробляє й виконує разом з Мусієм Катерногою більше 50-ти неповторних орнаментальних панно.
В орнаментах переважає ліричність, як національна традиція українського мистецтва. Стилізовані фігури, переплетені візерунки з птахами, звірами й рослинами – це своєрідний ритм, що виражає піднесене сприйняття життя, ідею духовного відродження.
Учні також долучились до заходу, прочитавши вірші присвячені рідному місту.
Дізнатися більше про Михайла Бойчука та його школу, про історію Нової Каховки та її архітектурні родзинки, про декоративне оздоблення – «кам’яні вишиванки», бібліотекарі запропонували з книг, які є у фонді Центральної бібліотеки.


Відділ культури і туризму
Навигация

Источники:
Информация размещенная на сайте предоставлена Исполнительным комитетом Новокаховского городского совета или взята из открытых источников.

Поддержка:
Поддержку сайта осуществляет предприятие "Программист" г.Новая Каховка.

Разделы сайта:
Главная | О Городе | Власть | Бизнес | Общество | Реклама на сайте | Помощь | Подписка на новости | О нас | Карта сайта

Наши партнеры:
www.kahovka.net | programmer.com.ua

© 1997-2021 The 9th Reality Creative Group
© 2005-2021 Новокаховский горисполком
Все права защищены

Разработка вэб-сайта: programmer.com.ua

Использование материалов novakahovka.com.ua разрешается при условии ссылки (для интернет - изданий гиперссылки) на novakahovka.com.ua

Материалы отмеченные знаком ® публикуются на правах рекламы