Нова Каховка | 11 Квітня 2021
На русском языке

Нова Каховка

Сайт Новокаховської міської територіальної громади

2021-03-26 » Новини

» Інформація архівного відділу про Новокаховський обласний дитячий кардіоревматологічний санаторій «Дружба»

Інформація архівного відділу про Новокаховський обласний дитячий кардіоревматологічний санаторій «Дружба»

В архівному відділі зберігаються документи комунального некомерційного підприємства «Новокаховський обласний дитячий кардіоревматологічний санаторій «Дружба» Херсонської обласної ради за 1953-2020 роки.
Історія санаторію розпочалася з Гаврилівського дитячого загальнотерапевтичного санаторію, який був заснований в 1953 році на території колишнього мисливського господарства Київського військового округу в селі Гаврилівка Нововоронцовського району Херсонської області.
Відповідно до рішення Херсонської обласної ради депутатів трудящих від 10 березня 1956 року № 178 Гаврилівський дитячий загальнотерапевтичний санаторій на 75 місць з 01 травня 1956 року переведено у м. Нова Каховка та перейменовано в Новокаховський дитячий загальнотерапевтичний санаторій Новокаховського відділу охорони здоров’я. Санаторій був розрахований для профілактичного лікування дітей у віці від 8-ми до 16-ти років та фінансувався за рахунок місцевого бюджету.
Наказом Херсонського обласного відділу охорони здоров’я від 1 вересня 1958 року№ 251 у Новокаховському дитячому загальнотерапевтичному санаторію Новокаховського відділу охорони здоров’я відкрилось відділення на 50 ліжок для ревмокардіологічних хворих.
В 1958 році в санаторії пролікувалося 402 дитини, з них 23 дитини хворих на ревматизм. Обслуговувались діти віком від 7-ми до 15-ти років зі всієї Херсонської області.
В 1958 році було виявлено більше дітей хворих на ревматизм, які потребували оздоровлення, тому в наступному році вирішили збільшити кількість ліжкомісць до 100 одиниць.
В 1958 році було проведено капітальний ремонт, а саме, обладнано ізолятор, кімнату гігієнічних процедур, дві роздягальні-сушилки та кімнату для занять.
Згідно штатного розпису на 1958 рік санаторій налічував 52 штатні одиниці:
- медичних працівників: 2 лікаря-ординатора, старша медична сестра, 7 медичних сестер, медсестра фізіотерапії, лаборант, інструктор лікувальної фізкультури, дієтсестра, 12 санітарок;
- педагогічних працівників: 7 педагогів-вихователів, музичний керівник, інструктор з праці, завідуючий педагогічною частиною;
- адмінперсоналу: головний лікар, завідуючий господарством, бухгалтер, рахівник, комірник, 3 кухаря, посудомийка, нормувальниця, прачка, сестра-господарка, 2 буфетниці, двірник, електромонтер, шофер автомашини «ГАЗ 51».
Рішенням виконавчого комітету Новокаховської міської ради депутатів трудящих від 18 березня 1959 року № б/н «О расширении территории (вынос двора за счет смежной пустующей территории с северовосточной стороны) размером 7 на 35 метров» було збільшено площу санаторію.
В 1959 році в санаторії пролікувалося 489 дітей. В порівнянні з минулим роком кількість відвідувачів санаторію збільшилась на 87 осіб.
В той час навчання дітей до 3-го класу включно забезпечував санаторій, а починаючи з 4-го класу, діти відвідували міську школу.
В 1959 році покращені умови для дітей та працівників санаторію, а саме:
- кількість ліжок з 50 збільшили до 90;
- виділили та оформили кімнати для бібліотеки та овочесховища;
- обладнали кабінети стоматолога та отоларинголога;
- отримали медичне обладнання для електрокардіологічного кабінету на 6,5 тисяч карбованців.
Чисельність штатних одиниць збільшилась на 11 осіб в порівнянні з минулим роком та в 1959 році становила 63 штатні одиниці, а саме:
- лікар-стоматолог, лікар-отоларинголог, медична сестра, санітарка, статист;
- педагог-вихователь, піонерська вожата;
- агент по забезпеченню, прачка, конюх-візник, слюсар-водопровідник.
В 1962 році для ревмокардіологічних хворих та тих, що хворіють на тонзиліт, фронтит, гайморит було обладнано 100 ліжок.
В 1962 році в санаторії пролікувалося 608 дітей, з них хворих на ревматизм – 404 дитини.
У 1962 році вартість одного дня утримання дитини в санаторії складала 99 копійок, у тому числі 5 копійок виділялося на ліки.
Санаторій був розташований в місті Нова Каховка, по вулиці Героїв України (колишня – Карла Маркса), буд. 20. Він займав двоповерхове приміщення, де на першому поверсі розташовувалися учбові класи, кабінет фізіотерапевтичних процедур (електросвітлолікування, водолікування, масаж), стоматологічний та ЛОР-кабінет, електрокардіографічний кабінет (далі ЕКГ-кабінет), кабінет головного лікаря, кімната для проведення гігієнічних процедур, а на другому поверсі – спальні кімнати.
Гральна кімната, їдальня та харчовий блок займали окрему одноповерхову будівлю. Інші господарські підрозділи, а саме, пральня, склад для збереження вугілля та дров, гараж, знаходилися на території господарського двору, який був відокремлений від загального двору парканом.
На території санаторію було багато зелених насаджень, спортивний майданчик та дві альтанки.
Для доставки продуктів в межах міста використовувалися вантажна машина та кінь.
Діти харчувалися в санаторії чотири рази на добу, отримуючи за нормами не менш 3000 калорій на добу. Харчування було калорійне, вітамінізоване, різноманітне.
Дітям, які лікувались в санаторії, видавали майки, піжами, кімнатні капці.
Починаючи з 60-х років минулого століття, для забезпечення навчання дітей старших класів з таких предметів, як іноземна мова, хімія, фізика, історія, запрошувались вчителі міських шкіл.
Діти санаторію займалися в дві зміни, так як було тільки 4 кабінети.
Вихователями проводилась культурно-масова робота, а саме: екскурсії по місту Нова Каховка, дні іменинника, вечори відпочинку, політичні інформації, екскурсії в музеї та на підприємства міста.
В 1972 році пролікувалося 573 дитини, з них хворих на ревматизм – 406 дітей. В порівнянні з 1962 роком санаторій прийняв менше на 35 дітей, що підлягали лікувально-профілактичній допомозі.
У 1972 році вартість одного дня утримання дитини в санаторії складала 1 карбованець 23 копійки, в порівнянні з 1962 роком вартість зросла на 24 копійки. На лікування дитини виділялося 17 копійок в день, що на 12 копійок більше ніж у 1962 році.
В 1972 році був відкритий кабінет лікувальної фізкультури. Розпочала свою роботу лабораторія, в якій робили аналізи крові, сечі, калу.
Рішеннями Новокаховського виконавчого комітету від 04 лютого 1983 року № 40, від 09 березня 1983 року № 77 відкрито шкільний корпус по вулиці Затишна (колишня –Піонерська), буд. 8. В шкільному корпусі знаходився кабінет лікувальної фізкультури та масажу, фізіотерапевтичний кабінет, стоматологічний кабінет, ЕКГ-кабінет та ЛОР-кабінет.
З 01 січня 1987 року Новокаховський дитячий ревматологічний санаторій Новокаховського відділу охорони здоров’я перейменовано в Новокаховський дитячий ревматологічний санаторій «Дружба» (наказ обласного відділу охорони здоров’я м. Херсон від 22 грудня 1986 року № 11).
Згідно з рішенням ХVI сесії V скликання Херсонської обласної ради, на підставі наказу управління охорони здоров’я від 26 листопада 2007 року № 554 «Про зміну назви дитячого санаторію», та наказу по санаторію «Дружба» від 27 листопада 2007 року № 54 змінено назву Новокаховський ревматологічний санаторій «Дружба» на комунальний заклад Новокаховський обласний дитячий кардіоревматологічний санаторій «Дружба» Херсонської обласної ради. Засновником санаторію була Херсонська обласна рада.
Санаторій був спеціалізованим лікувально-профілактичним закладом охорони здоров’я, який заснований на спільній власності територіальних громад Херсонської області.
Санаторій був юридичною особою публічного права, мав самостійний баланс, рахунки в установах банків, органах Державної казначейської служби.
Регіон обслуговування: райони та міста Херсонської області, за окремими угодами – інші області України.
Метою створення та функціонування санаторію було надання кваліфікованої лікувально-профілактичної допомоги дітям з реабілітації, попередження загострень або рецидивів при захворюваннях системи кровообігу, нирок та сечовивідних шляхів, хронічних захворювань мигдалин, лікування супутніх захворювань, підвищення опору організму.
З 2000 по 2009 рік санаторій обслуговувався однією централізованою бухгалтерією разом із санаторієм “Джерельце” за різними кодами функціональної класифікації та окремими розрахунковими рахунками.
На виконання наказу Херсонського обласного управління охорони здоров’я від 15 листопада 2010 року № 545 та з метою приведення бухгалтерського обліку та фінансової звітності комунальних закладів Херсонської обласної ради у відповідності до вимог чинного законодавства, керуючись ч. 8 ст. 19, ч. 1 ст. 71 Господарського кодексу України, ч. 2 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України», реорганізована централізована бухгалтерія при комунальному закладі Новокаховський обласний дитячий протитуберкульозний санаторій «Джерельце» та утворено окрему бухгалтерію комунального закладу Новокаховського обласного дитячого кардіоревматологічного санаторію «Дружба» Херсонської обласної ради зі штатним розписом у кількості трьох посад, а саме: головний бухгалтер, економіст, бухгалтер.
З 2010 року санаторій надавав висококваліфіковану лікувально-профілактичну допомогу дітям віком від 6-ти до 16-ти років, а в попередні роки санаторій приймав для профілактичного лікування дітей у віці від 8-ми до 16-ти років.
Санаторій займав три окремо розташованих корпуси.
В першому корпусі знаходились 15 палат, процедурний кабінет, маніпуляційний кабінет, кабінет головного лікаря, старшої медичної сестри, ординаторська, лабораторія, аптечний склад, душова.
У другому корпусі розташовувалися актовий зал, харчоблок, господарчі прибудови (пральня, склад для продуктів, підсобка для столярних робіт, 2 гаражі).
В третьому корпусі була розташована школа.
Відповідно до рішення ХХIХ сесії VII скликання Херсонської обласної ради від 18 жовтня 2019 року № 1422 «Про створення комунального некомерційного підприємства «Новокаховський обласний дитячий кардіоревматологічний санаторій «Дружба» Херсонської обласної ради Комунальний заклад Новокаховський обласний дитячий кардіоревматологічний санаторій «Дружба» Херсонської обласної ради перетворено на комунальне некомерційне підприємство «Новокаховський обласний дитячий кардіоревматологічний санаторій «Дружба» Херсонської обласної ради, скорочена назва КНП «Новокаховський ОДКС «Дружба» ХОР.
Санаторій був лікувально-профілактичним закладом охорони здоров’я – комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надавав послуги вторинної спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню Херсонської області в порядку та на умовах, встановлених законодавством України.
В 2019 році санаторно-курортне лікування в КНП «Новокаховський ОДКС «Дружба» ХОР отримала 671 дитина, що на 10 дітей більше, ніж у 2018 році.
Всі діти під час перебування в санаторії отримували курси протирецидивного лікування загального захворювання, курси фітотерапії, фізіотерапії, масажу та лікувальної фізичної культури. Усім, хто потребував, проводилась санація хронічних вогнищ інфекції: санація ротової порожнини, консервативне лікування хронічного тонзиліту.
У 2019 році вартість лікування однієї дитини в день складала 2 гривні 71 копійка.
Згідно розрахунку для виконання всіх норм харчування відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2012 року № 918 «Про затвердження нормативів харчування в державних і комунальних дитячих санаторно-курортних закладах (крім протитуберкульозних)» вартість харчування 1 дитини в день повинна була складати від 65 гривень.
Вартість харчування однієї дитини в день у 2019 році складала 29 гривень 98 копійок,
лікування 1 дня – 380 гривень 79 копійок.
Вартість однієї путівки у 2019 році складала 9391,56 гривень.
За час існування санаторію також оздоровлювалися діти пільгових категорій, а саме: сироти, напівсироти, з багатодітних сімей, інваліди, з малозабезпечених сімей, які постраждали від наслідків аварії на ЧАЕС, діти учасників АТО, з дитячих будинків та шкіл-інтернатів.
Облікова кількість штатних посад санаторію станом на 03 грудня 2019 року складала 70 одиниць, з них лікарський персонал, фахівці з базовою та неповною вищою медичною освітою, молодший медичний персонал, педагогічний персонал, господарчо-обслуговуючий персонал, бухгалтерія.
Санаторій припинив існування відповідно до рішення ХХХІ сесії VІІ скликання Херсонської обласної ради від 20 грудня 2019 року № 1526 «Про припинення комунального некомерційного підприємства «Новокаховський обласний дитячий кардіоревматологічний санаторій «Дружба» Херсонської обласної ради».
В архівному відділі зберігаються наступні документи, які належать до Національного архівного фонду: установчі документи (статути, виписки з ЄДР, копії рішень про створення), накази з основної діяльності, протоколи медичної та педагогічної ради, протоколи експертної комісії, особова справа звільненого директора, річні плани навчально-виховної роботи, річні звіти про підсумки діяльності, листування з Департаментом охорони здоров’я про організацію і діяльність лікувально-профілактичних закладів, штатні розписи, кошториси та розрахунки до них, річні бухгалтерські звіти, ліквідаційний звіт, документи про припинення діяльності санаторію та інші.
Документи з кадрових питань (особового складу) за 1953-2020 роки зберігаються в комунальній установі «Трудовий архів м. Нова Каховка» за адресою вул. Горького буд. 11-Б, м. Нова Каховка.


Архівний відділ


Навігація

Джерела:
Інформація розміщена на сайті надана Виконавчим комітетом Новокаховської міської ради або узята з відкритих джерел.

Підтримка:
Підтримку сайта виконує підприємство "Програмист" м.Нова Каховка.

Розділи сайту:
Головна | Про Місто | Влада | Бизнес | Громада | Реклама на сайті | Допомога | Підписка на новини | Про нас | Мапа сайту

Наші партнери:
www.kahovka.net | programmer.com.ua

© 1997-2021 The 9th Reality Creative Group
© 2005-2021 Новокаховський міськвиконком
Усі права захищені

Розробка веб-сайта: programmer.com.ua

Використання материалів novakahovka.com.ua дозволяється за умов посилання (для інтернет - виданнь гиперпосилання) на novakahovka.com.ua

Матеріали відмічени знаком ® публікуються на правах реклами