Нова Каховка | 21 Травня 2019
На русском языке

Нова Каховка

Сайт територіальної громади міста Нова Каховка

» Інформація до 70-річчя утворення Херсонської області про створення і розвиток міста Нова Каховка

Інформація до 70-річчя утворення Херсонської області про створення і розвиток міста Нова Каховка

Місто Нова Каховка з’явилося через 8 років після створення Херсонської області. 21 вересня 1950 року вийшла Постанова Ради Міністрів СРСР "Про будівництво Каховської гідроелектростанції на Дніпрі, Південно-Українського каналу і про зрошення земель південних районів України і північних районів Криму".

Рішенням комісії по вибору створу Каховської ГЕС від 1 лютого 1951 року, постановою Ради Міністрів УРСР і ЦК КП(б) України від 28 березня 1951 року № 614 затверджена земельна ділянка під будівництво селища будівельників Каховської ГЕС загальною площею 2471,5 га біля села Ключового.

Будівництво Каховської ГЕС здійснювалось Ордена Леніна спеціальним будівельно-монтажним управлінням "Дніпробуд" Міністерства електростанцій СРСР, що у 1927-1932 роках зводив Дніпровську ГЕС. Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР від 21.09.1950 р. № 4000 будівництво Каховської ГЕС було передбачено з 1951 по 1956 роки. Об’єкт був віднесений до Великих будов комунізму. Будівництво було розпочато в передбачений термін і уже у 1955 році було введено в експлуатацію 2 агрегати. Перший агрегат дав промисловий струм країні 18 жовтня 1955 року, останній, шостий агрегат, введений в експлуатацію 13 жовтня 1956 року.

В 1951 році випущена марка Пошти СРСР, присвячена Каховській ГЕС.

До лютого 1952 року у поселення першобудівельників не було офіційної назви. 28 лютого 1952 року Указом Президії Верховної Ради УРСР новонародженому місту було присвоєно назву Нова Каховка. Таку назву йому дав першобудівельник Іван Новиков, який в роки громадянської та Великої вітчизняної воїн воював в цих місцях.

Перша міська рада та її виконавчий комітет були створені на початку 1952 року.

Великих зусиль було вкладено в справу озеленення міста талановитим садоводом Степаном Фалдзинським. Було висаджено багато десятків тисяч дерев, кущів. Сплановано ділянки під парки, сади, газони. Чудовий парк на березі Дніпра нині носить його ім'я.

Пізніше побудований стадіон "Енергія". Подарований місту і чудовий Палац культури, в якому розміщувалася бібліотека та були створені колективи художньої самодіяльності. Першим директором міського Палацу культури став Працюк Володимир Матвійович – композитор, заслужений ветеран праці, першобудівельник, інвалід Великої Вітчизняної війни, який проживав в місті Нова Каховка.

Відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР від 01.08.1952 року № 906 у 1953 році розпочато будівництво Північно-Кримського каналу.

В кінці 1953 року введений в експлуатацію Новокаховський хлібозавод.

У 1954 році рішенням Ради Міністрів України наше місто віднесено до архітектурних пам'яток країни.

22 серпня 1955 року введено в дію Новокаховський електромашинобудівний завод.

25 квітня 1957 року на підставі наказу Міністерства сільського господарства УРСР № 285 створений Новокаховський держлісрозсадник Херсонського міжобласного відділення Українського тресту «Держлісрозсадник».

22 липня 1958 року відкритий сільськогосподарський технікум.

У 1958 році за розпорядженням Ради Міністрів УРСР від 08 травня оку № 498-р створений Новокаховський вечірній електромеханічний технікум, нині це Новокаховський політехнічний коледж Одеського національного політехнічного університету.

02 лютого 1960 року на підставі наказу Міністерства будівництва електростанцій СРСР №19-а в місті Нова Каховка був організований полігон з виробництва металоконструкцій, який відповідно наказу міністерства енергетики та електрифікації СРСР від 31.01.1967 року № 16-а перетворений в Новокаховський завод по виробництву гідротехнічних металоконструкцій.

2 лютого 1960 року засновано приладобудівний завод «Сокіл».

У 1960 році на базі будівельного управління Каховського гідровузла та промислових підприємств БМУ «Дніпробуд» Постановою Раднаргоспу від 14.05.1960 року №32 створений будівельний трест «Каховбуд» - сьогодні ПАТ «Фірма Херсоноблагробуд».

В лютому 1961 року Нову Каховку прийняли до Всесвітньої федерації поріднених міст. З 1965 року встановили офіційні, побратимські зв’язки з містом Сент-Етьен дю Рувре ( Франція).

01 квітня 1964 року створена Каховська гідрогеологомеліоративна експедиція.

У 1965 році після реорганізації вин радгоспу «Таврія» створений радгосп-завод ім. начдива Солодухіна.

01 березня 1974 року наказом Державного комітету УРСР по професійно-технічній освіті № 47 створене Новокаховське міське професійно-технічне училище №14.

08 червня 1978 року створена Райська сільська рада, в яку входять села Обривки, Маслівка та Тополівка.

02 березня 1983 року згідно Указу Президії Верховної Ради Української РСР створено місто Таврійськ на основі селищ Залізничників, Східне, БМУ-5, Плодове.

У 1983 році відкритий кінотеатр «Юність».

У нашому місті прийнята мала Конституція міста – Статут територіальної громади – документ, який юридично закріпив за громадою виключне право розпоряджатися земельними ресурсами, комунальною власністю.

Славетне наше місто ще й спортивними досягненнями. Спортивну славу місту принесли – двократний олімпійський чемпіон з легкої атлетики Валерій Борзов, триразовий олімпійський чемпіон, триразовий чемпіон миру, чемпіон Європи з веслування на байдарках Сергій Чухрай, чемпіонка світу, бронзова олімпійська призерка по стрільбі із луку Людмила Аржаннікова, призер світових та європейських першостей з легкої атлетики Владислав Піскунов, неодноразова чемпіонка України з тенісу, переможниця міжнародних турнірів Юліана Федак та інші.

В місті створені всі умови для духовного розвитку мешканців міста, організації туризму і відпочинку в регіоні. Проводяться міжнародний фестиваль-конкурс "Vivat, Musica", міжнародний туристичний форум "Таврія туристична", фестиваль авторської пісні "Таврійське джерело", фестиваль театральних спектаклів "Театральна весна". В місті діє велика кількість колективів художньої самодіяльності, народних колективів, драматичний театр, духовий оркестр, тріо бандуристів та інші.

За роки розбудови у Новій Каховці відбулися суттєві зміни: з’явилися нові заводи - українсько-китайське підприємство по випуску важкої будівельної техніки ТОВ «PetroNick» (2007), завод будівельних матеріалів (2007), маслоекстракційний завод по переробці сої (2008).

Розвинена мережа торгових центрів та супермаркетів: Президент, Росинка, Симпатик, АТБ, Оскар(2007), Фокстрот (2007), Майдан, та інші.

В 2004 році відкритий міський кардіоцентр інтенсивної терапії серцево-судинних захворювань.

Започатковано та щорічно проводиться Таврійський ярмарок, міжнародний ярмарок промислових та продовольчих товарів, фестиваль виноградарства та виноробства «Винотавр».

У 2006 році с. Пісчане підключено до газопроводу і на сьогодні всі населені пункти Новокаховської міської ради забезпечені природним газом.

У місті встановлено багато пам’ятників: героям Громадянської війни 1920 року та Великої Вітчизняної війни (1941-1945рр.) у 1957 році, червоноармійцям та матросам Громадянської війни (1967), В.І.Леніну (1967), обеліск Слави на честь 40-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні (1985), начдиву Петру Андріановичу Солодухіну (1989), до 75–ої річниці Голодомору в Україні (2008), меморіальна стела легендарним новокаховчанам, тренерам і гравцям футбольної команди «Енергія» (2008), пам’ятник воїнам-афганцям до 20-ої річниці виводу радянських військ з Афганістану (2009), пам’ятник першим колоністам-виноградарям колонії Основа з нагоди 120-річчя початку розвитку виноградарства та виноробства на Придніпров’ї (2009), пам’ятник пам’яті і скорботи до 25-ої річниці Чорнобильської трагедії (2011), Тарасу Шевченко(2002), Олександру Довженко (2012).

Затишно облаштовані місця відпочинку – Казкова діброва (1994р), сучасний відпочивальний комплекс на березі Каховського водосховища «Яхт-Клуб», з’явилися нові дитячі та спортивні майданчики, йде реконструкція міського парку відпочинку.

В місті відтворені і діють релігійні громади різних конфесій, молитовні будинки. В 1994 році Єпископ Херсонський і Таврійський Ілларіон освячує місце і перший камінь закладки нового храму святого Апостола Андрія Первозванного, через рік, будівельною фірмою «Онікс», збудована хрестильна і 13 грудня 2012 року собор введений в експлуатацію.

Архівний відділ
Новокаховської міської ради


Навігація

Джерела:
Інформація розміщена на сайті надана Виконавчим комітетом Новокаховської міської ради або узята з відкритих джерел.

Підтримка:
Підтримку сайта виконує підприємство "Програмист" м.Нова Каховка.

Побажання:
Свої побажання, пропозиції щодо поліпшення роботи сайту, а також повідомлення про помилки залишайте в "книзі скарг і пропозицій"

Розділи сайту:
Головна | Про Місто | Влада | Бизнес | Громада | Реклама на сайті | Допомога | Підписка на новини | Про нас | Книга скарг та пропрзицій | Мапа сайту

Наші партнери:
www.kahovka.net | programmer.com.ua

Статистика

© 1997-2019 The 9th Reality Creative Group
© 2005-2019 Новокаховський міськвиконком
Усі права захищені

Розробка веб-сайта:
programmer.com.ua

Використання материалів novakahovka.com.ua дозволяється за умов посилання (для інтернет - виданнь гиперпосилки) на novakahovka.com.ua

Матеріали відмічени знаком ® публікуються на правах реклами