Новая Каховка | 02 Июня 2020
Українською мовою

Новая Каховка

Сайт территориальной громады города Новая Каховка

«Херсонщині – 70» » До 70-річчя утворення Херсонської області

До 70-річчя утворення Херсонської області

Мій рідний край ні з чим не порівняти

Степи, степи... Херсонська стороно,
Мого дитинства океан бурхливий,
Чи зможу на поеми полотно
Перенести твої безмежні ниви,
Твоє повітря — як міцне вино —
Твої раптові громовисті зливи?

(Яр Славутич, «Моя доба»)

Херсонщина – славна таврійська земля, рідний наш край. Край близький і дорогий кожному, хто хоч раз побачив безмежне привілля степу, вдихнув чистого п’янкого повітря на луках, почув сюрчання коника в лагідному надвечір’ї. Вітри героїчної історії проносились над нашою землею і назавжди залишились в степових могилах, німих свідках історії.

Херсонська область розташована на Півдні України, у басейні нижньої течії Дніпра, у межах Причорноморської низовини, межує із Запорізькою, Миколаївською, Дніпропетровською областями та Автономною Республікою Крим. На півдні Херсонщину омивають Чорне і Азовське моря, а також Сиваш (Гниле море). Водна магістраль Дніпра перетинає область з півночі на південь, розділяючи на 2 частині: правобережну й лівобережну, яку ще називають Таврією. Більша частина Дніпра - Каховське водоймище (так зване „море”).
Перші поселення на території теперішньої області з'явилися ще за часів пізнього палеоліту. У VII-ІІІ ст. до н. е. херсонські степи входили до Скіфської держави. У середні віки у степах Херсонщини панували кочові народи: печеніги, половці, татари.

У XVI ст. ці землі починають відвойовувати й заселяти козаки, які здійснювали численні походи проти турків і татар. У 1709-1734 рр. на нижньому Дніпрі існували Кам'янська (біля с. Новокаїри), а згодом Олешківська (біля м. Цюрупинська) Січі. Так, в 1796 році вся територія краю ввійшла до складу новоствореної Новоросійської губернії Місто Херсон виникло після закінчення російсько-турецької війни в 1778 р на місці невеликого військового форту. В 1783 р. зі стапелів Херсонської верфі зійшов перший фрегат. У ХІХ ст. починається землеробська колонізація південноукраїнських степів. Окрім українців на Херсонщину прибувають переселенці з інших регіонів Російської імперії та іноземці. У ті часи більша частина сучасної Херсонщини входила до Таврійської губернії з центром у Сімферополі, а Херсонська губернія лежала на захід від Дніпра. На початку XIX ст. правобережну частину її включено до складу Миколаївської губернії, а лівобережну - до Таврійської. В 1803 році Херсонська губернія стала самостійною, але у 1919 році її розділили на Херсонську і Одеську. Далі частина цих земель була включена до Миколаївської області, і лише у повоєнні роки утворено сучасну Херсонську область на землях, вилучених у Миколаївської та Запорізької областей.30 березня 1944 року Указом Президії Верховної Ради СРСР була створена Херсонська область з частини земель Запорізької та Миколаївської областей з центром у місті Херсоні. До її складу ввійшли Бериславський, Білозерський, Великоолександрівський, Голопристанський, Горностаївський, Каланчацький, Калініндорфський (перейменований у Калінінський, ліквідований у 1962 р.), Каховський, Нововоронцовський, Скадовський, Херсонський (у складі Херсонської області називався Херсонсільський, ліквідований у 1962 р.), Чаплинський і Цюрупинський райони Миколаївської області, Великолепетиський, Генічеський, Іванівський, Нижньосі рогозький, Новотроїцький і Сиваський (ліквідований у 1962 р.) райони Запорізької області.

Очолили створення нової області, відбудову зруйнованої Херсонщини голова обласного виконкому Пилип Іванович Пасенченко-Демиденко та перший секретар обкому КП(б)У, двічі Герой Радянського Союзу Олексій Федорович Федоров.

Місто Нова Каховка з’явилося через 8 років після створення Херсонської області. 21 вересня 1950 року вийшла Постанова Ради Міністрів СРСР "Про будівництво Каховської гідроелектростанції на Дніпрі, Південно-Українського каналу і про зрошення земель південних районів України і північних районів Криму".

Рішенням комісії по вибору створу Каховської ГЕС від 1 лютого 1951 року, постановою Ради Міністрів УРСР і ЦК КП(б) України від 28 березня 1951 року № 614 затверджена земельна ділянка під будівництво селища будівельників Каховської ГЕС загальною площею 2471,5 га біля села Ключового.

Будівництво Каховської ГЕС здійснювалось Ордена Леніна спеціальним будівельно-монтажним управлінням "Дніпробуд" Міністерства електростанцій СРСР, що у 1927-1932 роках зводив Дніпровську ГЕС. Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР від 21.09.1950 р. № 4000 будівництво Каховської ГЕС було передбачено з 1951 по 1956 роки. Об’єкт був віднесений до Великих будов комунізму. Будівництво було розпочато в передбачений термін і уже у 1955 році було введено в експлуатацію 2 агрегати. Перший агрегат дав промисловий струм країні 18 жовтня 1955 року, останній, шостий агрегат, введений в експлуатацію 13 жовтня 1956 року.До лютого 1952 року у поселення першобудівельників не було офіційної назви. 28 лютого 1952 року Указом Президії Верховної Ради УРСР новонародженому місту було присвоєно назву Нова Каховка. Таку назву йому дав першобудівельник Іван Новиков, який в роки громадянської та Великої вітчизняної воїн воював в цих місцях.

Перша міська рада та її виконавчий комітет були створені на початку 1952 року.


Любімо свій рідний край, цінуймо те, що над нами мирне небо, що живемо в чудовім краю, що носить горде ймення – Херсонщина.


Навигация

Источники:
Информация размещенная на сайте предоставлена Исполнительным комитетом Новокаховского городского совета или взята из открытых источников.

Поддержка:
Поддержку сайта осуществляет предприятие "Программист" г.Новая Каховка.

Предложения:
Ваши пожелания, предложения по улучшению работы сайта, а также сообщения об ошибках оставляйте в "книге жалоб и предложений"

Разделы сайта:
Главная | О Городе | Власть | Бизнес | Общество | Реклама на сайте | Помощь | Подписка на новости | О нас | Книга жалоб и предложений | Карта сайта

Наши партнеры:
www.kahovka.net | programmer.com.ua

© 1997-2020 The 9th Reality Creative Group
© 2005-2020 Новокаховский горисполком
Все права защищены

Разработка вэб-сайта:
programmer.com.ua

Использование материалов novakahovka.com.ua разрешается при условии ссылки (для интернет - изданий гиперссылки) на novakahovka.com.ua

Материалы отмеченные знаком ® публикуются на правах рекламы