Нова Каховка | 06 Червня 2020
На русском языке

Нова Каховка

Сайт територіальної громади міста Нова Каховка

Новій Каховці - 60! » Історія створення нашого міста, частина 1

Історія створення нашого міста, частина 1

При підготовці розділу використані матеріали Музею історії міста Нова Каховка, директор Лозовий В.Й., та графіка і живопис Народного художника України, Почесного громадянина міста Нова Каховка А.С.Гавдзинського.


«Подумати треба зараз же …
i про Нову Каховку.
В ній минуле не матерiалiзоване
нi в пам'ятниках старовини,
нi в історичних будовах…
Отже, деякі будови треба будувати,
уявляючи себе в майбутньому.»

Олександр Довженко.
Щоденник 8 вересня 1952 року20 вересня 1950 року Рада Міністрів СРСР прийняла Постанову «Про будівництво Каховської ГЕС на Дніпрі, Південно-Українського, Північно-Кримського каналів і про зрошення земель південних районів України та північних районів Криму».

21 вересня 1950 року розпочався І-й етап будівництва Каховського гідровузла, який тривав до червня 1951 року. Для визначення місця будівництва здійснювалися комплексні проектно-вишукувальні роботи в пониззі Дніпра, від Горностаївки до Дар’ївки. Пробито 30 тис. м свердловин, 120 штолень у вапняках, 20 глибинних шахт, виконано значні роботи по визначенню можливої фільтрації з водосховища в обхід споруд гідровузла. З шести можливих варіантів розміщення гідровузла остаточно був обраний нижньокаховський, оскільки він був найбільш прийнятним за техніко-економічними показниками, сприяв схемі майбутнього зрошення, не мав протипоказань по геологічних умовах. До того ж на невисокому лівому березі зручно розміщувалося молоде місто і будівельні, промислові підприємства.


На першому етапі зводилися причали, автобаза, склади, бази - машинопрокатна, гідромеханізації, відділу робітничого постачання, а також лісогосподарство, бетонно-розчинний вузол, сортувальна станція та ін. Розпочато будівництво арматурного і центрального бетонного заводів. Будувалася під’їзна залізниця від станції Федорівка довжиною 154 км Робочий рух на ній відкрився у травні 1952 року. Було виконано понад 2 млн. куб. м земляних робіт, укладено 188 км рейок і 385 тис. куб. м баласту, збудовано 44 мости, 53 будівлі різного призначення, в т.ч. 8 пасажирських вокзалів. Важливою артерією для будови була і лінія електропередач довжиною 140 км з Кривого Рогу. Вже з травня 1952 року на будівництві гідровузла було надійне електропостачання.

10 жовтня 1950 року наказом по управлінню «Дніпробуд» створено управління житлового будівництва, на яке було покладено завдання будівництва молодого міста енергетиків.

26 жовтня 1950 року із Запоріжжя в Каховку прибув перший караван барж з вантажами для першочергових будівельних робіт на спорудженні гідровузла.

7 лютого 1951 року спеціальна Комісія Міністерства електростанцій СРСР визначила місце створу греблі Каховської ГЕС. З шести варіантів проекту перевагу віддали «Нижньокаховському» завдяки оптимальному місцю для греблі, будівництву нового міста на лівому березі, а також, що найважливіше – можливості зручної подачі води на Крим трасою майбутнього Північно - Кримського каналу.

11 березня 1951 року з Херсона в Ключове прибули баржі з будівельними матеріалами, для чого було обладнано 7 причалів.

28 березня 1951 року Рада Міністрів України Постановою № 614 затвердила земельну ділянку під будівництво населеного пункту будівельників Каховського гідровузла. Загальна площа складала 2471,5 га, в т.ч. під житлову забудову – 876 га .

У квітні 1951 року розпочалися підготовчі роботи на спорудженні майбутнього гідровузла, зокрема, було створено перше автопідприємство – 21061.

20 квітня 1951 року закладено фундамент першого житлового будинку по вул. К.Маркса, 31, а вже 30 цього ж року його здали в експлуатацію травня його здали в експлуатацію.

З 5-го травня 1951 року розпочалася масова забудова житлових кварталів та вулиць майбутнього міста. 20 травня здано в експлуатацію перший житловий будинок на розі нинішніх вулиць ім. К. Маркса та Комсомольської. Упродовж трьох наступних місяців було зведено 153 житлові будинки, а до настання зими 1951 року житло отримали 270 сімей гідробудівників. При забудові Нової Каховки використано 10 типових проектів будинків. Група архітекторів та художників на чолі з Шлаканьовим та Маторіним працювала над вдосконаленням проектів типових будинків, домагаючись виразності і досконалості в забудові кварталів і вулиць, художньо - естетичному оформлення кожної будівлі. Була створена спеціальна дільниця художників-ліпників, в результаті кожна будівля в прибережній зоні міста має своє унікальне художнє оформлення, не тільки практичне, а й естетичне призначення.

З творчим натхненням працювали автори ансамбля центральної площі міста С.Вайнштейн і М.Коломієць. Ансамбля, основними елементами якого є адмінбудинок міської Ради, Палац культури, альтанки в парковій зоні, житлові будинки на проспекті, будівлі по вулиці Леніна, сквер і комплекс міської лікарні. Все було продумано до деталей, красиво, вишукано і зручно.
Розгорнулася широка робота з благоустрою та озеленення. На площі 250 га було знято шар піску товщиною 25 см, натомість завозився родючий грунт. Руками великого ентузіаста Степана Марковича Фалдзінського, його помічниками та за активної участі новокаховчан, комсомольців, піонерів, школярів, було висаджено 70 тис. дерев, 50 тис. кущів, 150 км живої огорожі, закладено придніпровський парк. Площа зелених насаджень перевищувала 500 га, а навколо міста створювалася зелена зона в декілька тисяч гектарів. В озелененні міста, зокрема, у висадці фруктових дерев брав активну участь кінорежисер О.Довженко, який на той час мешкав у нашому місті.

24 серпня 1951 року почалася закладка фундаменту Літнього театру. Комсомольці 2-ої та 3-ої дільниць Управління цивільного будівництва вирішили вважати цей об’єкт комсомольською будовою. Кожен зобов’язався відпрацювати на будові у позаробочий час по 30 годин. Слова було дотримано. Театр на 850 місць був збудований достроково. Автори проекту харківський архітектор Г.Зенькович, співавтор архітектор Л.Хохлова.

21 вересня 1951 року на будівництві гідровузла вийшов перший номер газети «Всенародная стройка»

7 жовтня 1951 року, тобто через рік з початку робіт на спорудженні гідровузла, відбулося заселення 153-х стандартних одноповерхових будинків. У жовтні того ж року отримали свої назви вулиці імені Карла Маркса, Молотова, Ворошилова, Горького, Щорса, Піонерська і Первомайська.

10 грудня 1951 року розпочато будівництво міського Палацу культури. Автори проекту архітектори Самуїл Вайнштейн і Микола Коломійцев. Перший камінь у фундамент новобудови заклала комсомольсько-молодіжна бригада мулярів Федора Карпенка. Чимало оригінальних пропозицій щодо художньо - естетичного оформлення Палацу вніс О. П. Довженко. Свій вагомий доробок в монументально-декоративні рішення внесли відомі митці Академії архітектури України О.Мизін, В.Бондаренко, О.Чернов, Г.Довженко, І.Коломоєць, М.Гаркуша, народна художниця П.Власенко. В художньо - естетичному оформленні Палацу брали участь ризькі майстри, студенти художніх вузів Москви, Києва, Ленінграда, Харкова. Палац культури зводився прискореними темпами, будівництво фактично не мало обмежень в коштах, матеріалах, спеціалістах, було під постійним контролем начальника «Дніпробуду» С.М.Андріанова. Палац культури було збудовано за 15 місяців і вже 12 квітня 1953 року здано в експлуатацію.

14 грудня 1951 року вийшов перший номер виїзної газети «Днепрострой» на будівництві Каховського гідровузла.
Навігація

Джерела:
Інформація розміщена на сайті надана Виконавчим комітетом Новокаховської міської ради або узята з відкритих джерел.

Підтримка:
Підтримку сайта виконує підприємство "Програмист" м.Нова Каховка.

Побажання:
Свої побажання, пропозиції щодо поліпшення роботи сайту, а також повідомлення про помилки залишайте в "книзі скарг і пропозицій"

Розділи сайту:
Головна | Про Місто | Влада | Бизнес | Громада | Реклама на сайті | Допомога | Підписка на новини | Про нас | Книга скарг та пропрзицій | Мапа сайту

Наші партнери:
www.kahovka.net | programmer.com.ua

© 1997-2020 The 9th Reality Creative Group
© 2005-2020 Новокаховський міськвиконком
Усі права захищені

Розробка веб-сайта:
programmer.com.ua

Використання материалів novakahovka.com.ua дозволяється за умов посилання (для інтернет - виданнь гиперпосилки) на novakahovka.com.ua

Матеріали відмічени знаком ® публікуються на правах реклами